Адвокат по административно право
Адвокат административни дела в Пловдив, София и др.
Адвокат по административно право в Пловдив, София и цялата страна
Имам успешна практика по административно право и процес пред административни органи и/или административни съдилища и специално пред Върховен административен съд (ВАС) по следните проблеми, по които мога да ви помогна, при това често в критични моменти:
1.оспорване на предварително или незабавно изпълнение на административни актове, т.е. на такива решения, разпореждания и др., с които е допуснато предварително изпълнение или незабавно изпълнение. С властническо разпореждане или по силата на закона, може да се започне изпълнение веднага след постановяване на съответния акт. С такова изпълнение в някои случаи сериозно се засягат права и накърняват интереси, затова е предвидена незабавна защита за спиране на изпълнението, за което може да ме потърсите. В зависимост от това дали е разпоредено предварително изпълнение по преценка/целесъобразност/от административен орган или същия го е направил, тъй като е предвидено задължително такова със законова разпоредба, са налице два режима за атакуване. В първия случай срока за оспорване е много кратък, във втория срока е като за оспорване на съответния акт, поради което трябва да се свържете с адвокат, който има практика по такива административноправни проблеми, ако искате акта да не се изпълнява, като се използват наличните възможности. Разбира се, за да може това да се случи трябва да са налице основания, които да се приемат от висшестоящия административен орган или от съда. Производството по оспорването на предварителната административна мярка е бързо, докато за основния акт тече по основния ред. Практиката на съдилищата е разнопосочна, като се е случвало по сходни проблеми съдът да се произнесе по различен начин или да се намали срока примерно за затваряне на обект и запечатване. Както и да е, може да ми се обадите, ако искате да се направи всичко възможно по закон да се спре изпълнението. Производството може да се развие пред административния орган, а в съда - пред две съдебни инстанции;
2.отмяна като незаконосъобразни или обявяване на нищожност на индивидуални административни актове по административен или съдебен ред - решения, ревизионни актове, постановления и др.; отмяна на решение за отнемане лиценз за данъчен склад и прекратяване на лиценза; отмяна на решения за прекратяване на дейност по ЗАДС и др. Повече за оспорването на ревизионните актове и други данъчни актове може да прочетете в раздела за данъчно право, а за решенията на директор на агенция митници или на директор на териториална дирекция митница ... - в раздела за митническо право. Актовете на администрацията, които основно атакуваме носят родовото наименование индивидуални административни актове /ИАА. Понякога те засягат интереси на голяма стойност и само с голяма прецизност и усърдие може да се коригират или отменят. Колкото и важен да е първоинстанционния административен съд, върху когото са основните функции по събирането и проверката на доказателствата, решаващи са решенията на Върховния административен съд (ВАС). Защитата от адвокат се състои именно в изучаване, както на приложимите разпоредби с оглед фактите по делото, така и на съдебната практика по подобни казуси и преди всичко на касационната инстанция - ВАС; Тук се касае и за атакуване на голям брой ИАА, издавани, например от органи на Митниците, НАП, дирекция "Миграция"и много други, с които се засягат прави или законни интереси на граждани фирми или организации. В такива случаи точно мога да ви кажа, след като се запозная със случая как в действителност стоят нещата и какво може да се очаква и получи.
3.защита срещу неоснователни действия или бездействия на лица с властнически функции, което става с подаване на искане, подлежащо на незабавно вписване в нарочен регистър. В някои случаи се касае за засягане на съществени интереси, например, задържането на товари от Митницата и ограничаване правото на разпореждане, без да е основано на административен акт или на закона. В други случаи се имат предвид по обикновени въпроси, като задържане на СУМПС, регистрационни табели, запечатване на обект и мн.др. Следва, обаче да се уточнява точно дали се касае за действие или бездействие на администрацията, както и дали е фактическо такова, защото, ако има действието някакъв административен акт или законова разпоредба за основа, дори същия акт да е незаконосъобразен, съдът прекратява производството и не разглежда по същество искането. Т.е. имат се предвид фактически действия на администрацията чрез нейни органи, по такива въпроси може да се обадите, предвидено е бързо извънредно производство в рамките на до няколко дни пред съда, който с акт, наречен Разпореждане, се произнася налице ли са твърдяните действия или бездействия и дали се основават на административен акт или на закона, както и какво да се направи - дали да се прекратят и т.н. Този акт /разпореждането/е обжалваем пред Върховния административен съд - ВАС;
4.защита срещу принудително публично изпълнение, както и защита в хода на изпълнително производство/изпълнителни производства пред публичен изпълнител от съответна ТД на НАП по реда на ДОПК - Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. При такива проблеми следва да се провери как е започнало производството, какви са изпълнителните основания, присъединявани ли са редовно, има ли наложени обезпечения, какви действия са извършвани. Ако за някои е изтекла давност следва да се претендира такава, за да се получи законосъобразен размер на дълга. Това се отнася и за лихвите, тъй като размера на лихвата е висок;
5.образуване и водене дела за присъждане на обезщетения за вреди от действията на администрацията или нейни представители, според Закона за отговорността на държавата и общините, причинени на граждани и юридически лица, включително от правораздавателна дейност/последните се разглеждат от гражданските съдилища по реда на ГПК/, както и по други проблеми на административното право и процес.
Административните съдилища, общо казано, се произнасят по въпроси, по които едната или дори и двете страни по правоотношението са органи от държавната власт. Най често това означава, че двете страни се намират помежду си в отношение на власт и подчинение към едната. По този начин административното право регулира широк кръг особено важни правоотношения, които засягат граждани, фирми или организации и могат сериозно да ограничат или засегнат правата им. От тук произтича важността на тази система, като тези, които я възстановиха в настоящия й вид преди повече от десетилетие и половина( напр. професор Кино Лазаров, един от най-добрите юристи в историята на правото на България), вложиха огромни усилия тя да функционира коректно и тези усилия са въплатени като норми в административното законодателство и основно в Административно-процесуалния кодекс(АПК). А как функционира на практика системата ще разберем като се запознаем с работата на съответните съдии, които са несменяеми магистрати.
Системата на административните съдилища е двуинстанционна, т.е. административното дело се разглежда от две инстанции, като втората инстанция е с касационни функции, но следва да се има предвид, че фактически контролът върху административните актове по този начин се явява в редица случаи последващ - след предвидения задължителен или факултативен контрол по административен ред.
Защо смятам, че мога да ви помогна - защото се е случвало и вероятно пак ще се случва.
Няколко примера от практиката:
На италиански гражданин, който е български търговец на едро на маркови очила са задържани очила на Летище София, като му се проваля сделка за далеч по голямо количество с далекоизточен контрахент. След намесата ми очилата са върнати.
На международен търговец с фирма в България са задържани 6 камиона с вносна стока и се държат повече от два месеца на Митница Пловдив. След намесата ми, стоката е освободена.
На 17-сет украински граждани са отнети от Митница Варна общо 21 автомобили, като след намесата ми и в два от случаите с мой колега от Варна, до момента са върнати 13 автомобила, които никога не биха получили, ако зависеше от Митниците.
Някои решения по спечелени дела пред Върховен Административен Съд:
https://info-adc.justice.bg/courts/portal/edis.nsf/e_act.xsp?id=1903275&code=vas
Адвокат Росен Станимиров: тел. 0888 42 40 40
E-mail: bgproper@gmail.com , град Пловдив 4003, ул."Белград" 8
Консултация се провежда след предварителна договорка по телефона или по електронен адрес/имейл: bgproper@gmail.com